Pielęgnacja piercingu. Co warto wiedzieć?

Wiele osób twierdzi, że ktoś, kto raz wypróbuje piercing, ten nie poprzestanie na jednej wizycie w salonie. I rzeczywiście tak jest, a liczba osób, które korzystają z usług tzw. piercera, rośnie z roku na rok. Dla niektórych to sposób na wyróżnienie się z tłumu, dla innych - metoda wyrażania siebie. Zawsze warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest nasze zdrowie. Dlatego jeszcze przed pierwszym kolczykiem warto zastanowić się, jak zatroszczyć się o niezbędną pielęgnację przekłutych miejsc? W naszym artykule wyjaśniamy, o czym warto pamiętać.

Podstawa: dobra usługa

Wiele osób przekonało się, że podstawą udanej pielęgnacji jest skorzystanie z dobrej jakości usług. Sposób wykonania przekłucia w dużym stopniu decyduje o tym, jak będzie się goić nasza rana i ile uwagi będzie od nas wymagała. Właśnie dlatego warto zdecydować się na wizytę w renomowanym studio, gdzie wykorzystywane są najnowsze metody i zachowane są najwyższe standardy higieny. Piercing nigdy nie powinien zostać wykonywany przez osoby bez odpowiedniego doświadczenia. Wykluczone jest więc korzystanie z pomocy kosmetyczki, czy, co gorsza, z domowych metod. Jak przebiega profesjonalny zabieg? 
Przede wszystkim bardzo ważne są użyte podczas jego wykonywania narzędzia. Całość odbywa się zazwyczaj przy pomocy igły wenflonowej lub iniekcyjnej oraz specjalnych szczypiec, którymi podtrzymywane są fałdy skóry. Niekiedy dla większego bezpieczeństwa i szybszego działania wykorzystywana jest także metalowa rurka, która umożliwia mniej skomplikowane założenie wybranej przez nas ozdoby. W procesie późniejszego gojenia i pielęgnacji bardzo ważny jest także materiał, z którego wykonano kolczyk. Aby świeża rana goiła się lepiej, bazuje się na specjalnych tworzywach, takich jak tytan, bioplast i PTFE, które są hipoalergiczne i ułatwiają gojenie.

O czym pamiętać?

Proces gojenia się wrażliwego miejsca zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest nasz organizm i jego naturalna zdolność do regenerowania się. Na początku, niedługo po wykonaniu zabiegu może pojawić się delikatne uczucie dyskomfortu, swędzenie, czy nawet ból. Normalnym objawem jest także wydzielina zastygająca w małe, kruszące się strupki. Ta typowa reakcja organizmu jest niepokojąca dopiero wtedy, gdy utrzymuje się bardzo długo lub gdy objawy nasilają się z czasem. Kolejny czynnik, który decyduje o czasie gojenia się rany to miejsce, w którym umiejscowiony jest kolczyk. Według specjalistów najdłużej goi się rana w pępku, natomiast wygojenie sutków trwa od dwóch do czterech miesięcy; uszu około trzech miesięcy; łuku brwiowego około dwóch miesięcy; nosa około trzech miesięcy; a języka około trzech tygodni. Aby przyśpieszyć ten proces, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim przez pierwszych kilka tygodni należy unikać dużych ilości alkoholu, czy mocnej kawy, a także leków rozrzedzających krew. Nie należy także korzystać z basenów i innych publicznych kąpielisk, które są siedliskiem różnego rodzaju bakterii. Na odpowiednią pielęgnację wrażliwego miejsca składa się także noszenie odpowiednich ubrań, które nie uciskają i nie podrażniają rany.  

Pielęgnacja - główne zasady

Oczywiście, bardzo istotna jest bezpośrednia pielęgnacja wrażliwego miejsca. Najważniejsza, a jednocześnie najprostsza zasada, polega na tym, że kolczyka i miejsca wokół niego nie należy dotykać dłońmi, szczególnie gdy nie są one odpowiednio zdezynfekowane. Pamiętając o tym, zmniejszymy ryzyko infekcji, które mogą pociągać za sobą nie tylko ból, ale także poważniejsze konsekwencje. Nie warto też oszczędzać na produktach, których używamy do pielęgnacji. Okazuje się, że domowe metody, takie jak zastosowanie wody utlenionej, czy spirytusu salicylowego mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Kolejny ważny czynnik to odpowiednio długie noszenie kolczyka, który założył nam specjalista. Nie należy go wyjmować, ani wymieniać aż do całkowitego wygojenia się rany. Zapobiegnie to zrośnięciu się delikatnego miejsca i zapewni nam maksymalny komfort. Warto także pamiętać, że np. chociaż pielęgnacja języka będzie wyglądała inaczej niż pielęgnacja tkanki usznej, to dwa najważniejsze elementy, czyli delikatność i ostrożność pozostają niezmienne.

Odpowiednie kosmetyki

Do oczyszczanie wrażliwego miejsca najlepiej jest stosować specjalistyczne produkty, stworzone z myślą o piercingu. Na naszej stronie www znajdziesz szereg doskonałych propozycji, które z jednej strony cechują się wysoką jakością, a z drugiej dają gwarancję skuteczności. Jednym z naszych faworytów jest spray antybakteryjny do piercingu. Jakie są jego zalety? To taki antybiotyk w spray'u. Innowacyjna formuła produktu oparta jest na Chlorheksydynie, która działa szybko, a do tego wykazuje działanie antyseptyczne, jest skuteczna wobec bakterii Gram+ i Gram-, a także niektórych infekcji grzybiczych. Produkt sprawdzi się doskonale w niwelowaniu różnego rodzaju mikrobów, wydzielin, a nawet wirusów, a duże opakowanie wystarcza na długi czas. Stosowanie tego preparatu polecane jest szczególnie do trudno gojących się miejsc takich jak: chrząstki w uchu, pępek, itp.  Inna propozycja to sól fizjologiczna do piercingu, czyli doskonały sposób na pobudzenie do gojenia się i bliźnienia. 
Dzięki swojej łagodnej formule o neutralnym PH propozycja doskonale sprawdzi się nawet w przypadku bardzo wrażliwych miejsc. Specjalny rozpylacz ułatwia aplikacje i pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Psikniecie roztworem zimnej (produkt poleca się przechowywać w lodówce) soli fizjologicznej na świeżo przekłute, gorące np. ucho daje ogromną ulgę. Z kolei jeśli oczekujesz doskonałego oczyszczenia problematycznego miejsca, wybierz żel czyszczący do piercingu. Ten świetnej jakości produkt zmiękcza i nawilża skórę, a przy tym pobudza regenerację komórek. Polecamy go szczególnie mocno, ponieważ jego formuła to wynik starań lekarzy i farmaceutów. Te trzy produkty:  żel czyszczący, sól fizjologiczną i spray antybakteryjny można kupić w zestawie ze sterylnymi kompresami, które posłużą do utrzymania czystości piercingu. Do gojenia piercingu w ustach lub twarzy z serii EasypPiercing możemy zaproponować płyn do płukania. Jest to koncentrat, którym po rozcieńczeniu z wodą przepłukuje się usta i znajdujący się np. w języku kolczyk. 
Preparat posiada właściwości znieczulające, odkażające, bakteriobójcze, antybakteryjne, anty pasożytnicze, antygrzybiczne. Specyficzna formuła gwarantuje, że można używać go często bez zmian w delikatnej równowadze bakteryjnej ust. 

 

Wróć