Czym można smarować świeży tatuaż?

Gojenie się tatuażu to długotrwały proces, który zależy zarówno od stanu organizmu, jak i od naszej dbałości. Odpowiednia pielęgnacja pomoże zachować właściwy kolor, ale także sprawi, że skóra zregeneruje się szybciej i bez komplikacji. Czym należy smarować świeży tatuaż? I o czym jeszcze warto pamiętać?


Tatuaż - czym smarować?

Każdy profesjonalny tatuażysta informuje klienta o tym, jak powinien pielęgnować wrażliwe miejsce. Często rekomendowane są konkretne środki, które przyśpieszają gojenie tatuażu i pozwalają na szybki powrót do codziennego funkcjonowania. Dzięki doświadczeniu tatuażysta wie, jak działają poszczególne propozycje i który preparat może polecić w konkretnej sytuacji. Czym należy smarować świeży tatuaż? Zazwyczaj są to preparaty, o korzystnym wpływie na skórę, które przyśpieszają jej naturalną regenerację, ale też leczą stan zapalny i nie pozwalają na jego eskalację. To środki bogate w witaminy, takie jak witamina A, które leczą, ale nie zatykają porów skóry. Niemal wszystkie propozycje działają także antybakteryjnie. Należy pamiętać, by stosować specjalne, polecane przez tatuażystę propozycje. Domowe mieszanki, szczególnie te na bazie wazeliny, mogą okazać się zbyt „ciężkie” przy stosowaniu na wrażliwą skórę. Już cienka warstwa specjalistycznego preparatu wystarczy, by zniwelować zaczerwienie i pobudzić skórę do działania. 


O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli mimo stosowania odpowiedniego preparatu, świeży tatuaż nie goi się prawidłowo, należy zasięgnąć porady dermatologa. Specjalista oceni, jaka jest przyczyna powikłań i jaki środek będzie skutecznie walczył z niepożądanymi objawami. Dermatolog może także przepisać nam dopasowaną do naszej sytuacji maść z antybiotykiem. Warto pamiętać, że świeży tatuaż powinien być przez jakiś czas zabezpieczony przed bakteriami, które znajdują się m.in. w powietrzu wokół nas. Taki opatrunek może być stworzony na bazie gazy, bandaża lub specjalnej foli. Jednak pielęgnacja tatuażu to nie tylko stosowanie odpowiednich preparatów. To także szereg innych czynności, takich jak chronienie go przed promieniami słonecznymi, czy unikanie nadmiernego kontaktu z wodą. Aby uniknąć komplikacji, warto wcześniej dowiedzieć się, jak poprawnie zadbać o wymarzony tatuaż. 

 

Wróć