Jak dbać o nowy tatuaż? Praktyczne porady

Tatuaż to ozdoba, która pozostaje z nami na całe życie. Jego wzór podkreśla indywidualizm i sprawia, że w jeszcze większym stopniu pokazujemy, kim jesteśmy. Aby przez długi czas cieszyć się jego doskonałym wyglądem, należy przykładać dużą wagę do pielęgnacji. Oczywiście, jest wiele czynników, na które nie mam wpływu, w tym przemiany zachodzące w naszym organizmie, czy nieuchronny proces starzenia się. Z drugiej strony nawet drobne kroki mogą zatrzymać niekorzystne procesy i sprawić, że tatuaż zyska długotrwały czar. Pierwsze starania należy podjąć tuż po wyjściu z salonu. Jak możemy dbać o nowy tatuaż? Co robić, a czego unikać? Kwestie te omawiamy w naszym artykule.

Dlaczego to ważne?

Dlaczego wysoka dbałość o tatuaż jest tak ważna? Jak już wspomnieliśmy, decyduje ona o jego pięknym wyglądzie i o tym, czy zachowa swój kolor i wyraźne kontury. Kolejny element przemawiający za dokładną pielęgnacją to zmniejszenie ryzyka powstawania groźnych infekcji. Dotyczy to szczególnie nowych kompozycji, które są bardzo delikatne i podatne na  działanie bakterii. Odpowiednia higiena jest elementem zapobiegania i pozwala uniknąć skomplikowanego leczenia. Warto także pamiętać, że nawet najlepszej jakości tusz to substancja obca w naszym ciele. Aby został zaakceptowany, niezbędna jest specjalistyczna pielęgnacja, która będzie wsparciem dla skóry. Świeży tatuaż to przecież nic innego jak otwarta rana, z której w wielu przypadkach sączy się osocze i na której powstają strupki, czy nawet siniaki. Pielęgnacja stanowi więc element kluczowy.  

Pierwsze dni pielęgnacji

Pielęgnacja jest konieczna już od momentu zdjęcia specjalnej foli, którą założył nam tatuażysta. Jakie kroki należy podjąć? Przede wszystkim ważne jest delikatne przemycie miejsca przy użyciu naturalnych i łagodnych środków, a także letniej, czystej wody. Równie delikatne musi być osuszanie, które polega na łagodnym przykładaniu papierowego ręcznika do rany. Zabronione jest pocieranie, które podrażnia i zwiększa zaczerwienienie. Nie warto korzystać także z typowych ręczników, nawet gdy wydają się one czyste. Zgromadzone w nich bakterie mogą poważnie zaszkodzić wrażliwej tkance. 

Po oczyszczeniu tatuażu należy przejść do właściwej pielęgnacji. W tym celu warto skorzystać z odpowiedniego preparatu, który wykazuje działanie ochronne i natłuszczające. W pierwszych dniach wrażliwe miejsce należy ponownie zakryć specjalną folią, która ochroni je przed szkodliwymi czynnikami i przyśpieszy gojenie się rany. Taki opatrunek powinien być regularnie zmieniany, najlepiej co około cztery godziny.

O czym pamiętać?

Chociaż kilka pierwszych dni ma szczególne znaczenie, to pielęgnacja tatuażu jest kluczowa także w dalszym okresie. Dlatego oczyszczanie i natłuszczanie wrażliwego miejsca powinno stać się naszym nawykiem. Koniecznością przestaje być jednak korzystanie z ochronnej folii. Po wstępnym zagojeniu tatuaż należy odsłonić, tak by miał dostęp do świeżego powietrza i by nie obcierały go elementy garderoby. Warto także pamiętać, że pojawianie się drobnych strupków jest naturalną reakcją naszego organizmu. Pozwólmy, aby nasz tatuaż w pełni się zagoił i nie zdrapujmy powstającej ochrony. W czasie następnych kilku tygodni warto też obserwować dane miejsce. Jak przebiega proces gojenia? Czy nakreślony wzór nie ulega deformacji? Niekiedy istnieje konieczność wprowadzenia drobnych, ale kluczowych poprawek.  

Czego unikać?

Jest także lista rzeczy, których nie należy robić. Warto unikać m.in. długich kąpieli i moczenia rany w wodzie. Istotnym czynnikiem jest brak bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, które wnikają głęboko w skórę i mogą powodować mikrouszkodzenia. Jeśli przemieszczanie się w słoneczny dzień jest konieczne, pamiętajmy o kremach z filtrem. Zabronione jest również korzystanie z solarium.

Choć może się to wydawać kontrowersyjne, powinniśmy unikać także alkoholu, zarówno przed jak i po zabiegu. Może on wywoływać niekorzystne reakcje w naszym organizmie, w tym powodować wzmożone krwawienie. Dodatkowo po wykonaniu tatuażu należy zrezygnować ze wzmożonej aktywności fizycznej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że produkowany podczas ćwiczeń pot może wpływać negatywnie na tusz, a także podrażniać skórę wokół kompozycji. Trening może więc wydłużyć proces gojenia. 

Nocne wsparcie

Pielęgnacja jest tak ważna, że powinna trwać zarówno w dzień, jak i w nocy. To przecież podczas snu w naszym organizmie zachodzą intensywne procesy, w tym proces regeneracji tkanek. Aby nasz tatuaż szybko się goił, należy więc zadbać o odpowiednią dawkę odpoczynku. Ważne jest także to, by spać w czystej, często zmienianej pościeli, która jest wolna od zanieczyszczeń i bakterii. Pozycję naszego ciała należy dobrać w zależności od tego, gdzie znajduje się rana. Uważajmy, by nie przygniatać wrażliwego miejsca i dbajmy o to, by nogi, czy ręce były ułożone na podwyższeniu. Pomoże nam to uniknąć obrzęków i usprawni krążenie krwi.  

Odpowiednia pielęgnacja

Jak już wspomnieliśmy, czynnikiem umożliwiający gojenie się rany jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie. Dzięki odpowiednim produktom unikniemy też nadmiernego łuszczenia się i podrażnień. Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego skład. To bardzo ważne, jakie substancje czynne i dodatkowe zawiera on w swojej kompozycji. Najlepiej by był bogaty w alantoinę oraz D-pantenol, które skutecznie regenerują skórę i przyspieszają proces gojenia. Dodatkowo krem do pielęgnacji tatuażu powinien zawierać witaminy A, B, C oraz D, które odpowiadają ze przyspieszenie procesu odnowy tkanek. Ważne jest to, by w czasie codziennej pielęgnacji nie używać wazeliny, która zatyka pory skóry i może prowadzić do komplikacji. Najlepszym wyborem będą więc naturalne, ale specjalistyczne produkty, które w swoim składzie nie zawierają szkodliwych substancji, a mimo to nawilżają, regenerują, łagodzą i chronią.  

Nasza oferta

Wiele osób przekonało się, że doskonałymi produktami do pielęgnacji tatuażu na każdym etapie są propozycje od Easytattoo. Godny polecenia jest przede wszystkim łagodny żel czyszczący, który pielęgnuje i ma działanie hipoalergiczne. Stosowanie go zapewnia trwałą higienę i gwarantuje doskonałe gojenie się, przy zachowaniu równowagi bakteryjnej. Żel rozpuszcza każdy materiał organiczny i eliminuje większość mikrobów obecnych wokół tatuażu. Dodatkowo działa nawilżająco, bakteriobójczo i zmiękczająco, pobudzając bliźnienie i regenerację komórek. Kolejny etap, czyli odpowiednie nawilżenie zapewni nam krem Easytattoo, oparty na formule stworzonej przez farmaceutów, dermatologów i tatuatorów. Jego główne zalety to zapewnienie kompleksowego nawilżenia, przyśpieszenie regeneracji i działanie znieczulające. Bogata konsystencja zawiera witaminy takie jak A, B, C i D, które przyśpieszają odnowę tkanki, a także Pantenol, który stymuluje ich odbudowę. W pierwszych dnia nieoceniona będzie także folia Easytattoo Protect, czyli hipoalergiczna, wodoodpornaochronna i paro-przepuszczalna propozycja. To “druga skóra”, która chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, ale doprowadza tlen do skóry. Jest bardzo wygodna w użyciu, a naklejona na skórę staje się praktycznie niewyczuwalna.

Wróć